Analiza FMEA – podstawowe informacje


Każdy przedsiębiorca, który chce, aby jego firma się rozwijała i przynosiła zyski, powinien regularnie poddawać kontroli różne procesy i wyszukiwać obszary wymagające poprawy. Jedną ze skutecznych metod, która umożliwia wykrycie różnych nieprawidłowości związanych z jakością, jest analiza przyczyn i skutków wad.

FMEA polega na ocenie konsekwencji i identyfikacji występujących błędów w procesie produkcji oraz wdrożenie rozwiązań korygujących. Najczęściej technikę stosuje się na etapie projektowania danego wyrobu lub procesu, ale może być stosowana także później. Wyróżnia się dwa rodzaje metody, mianowicie analizę:

  • produktu (Design Failure Mode Effects Analysis) umożliwia inżynierowi jakości z wyprzedzeniem określić ryzyko uszkodzeń w wyrobie, znaleźć wszystkie wrażliwe punkty artykułu oraz opracować sposoby, które pozwolą na ich wyeliminowanie. Dzięki technice można również stworzyć efektywne plany testowe oraz listę potencjalnych stanów uszkodzeń i ich wpływu na postawy klientów,

  • procesu (Process Failure Mode Effects Analysis) służy do badania zakłóceń, jakie pracownicy mogą napotkać podczas realizacji zaplanowanych procesów. Za pomocą metody specjaliści mogą podjąć decyzję o przydatności procesu, zidentyfikować problemy oraz zmienne, które mogą przyczynić się do spadku jakości i zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze, np. szkolenie dla pracowników, wprowadzić zmiany w procesie.

Aby poprawnie wykonać analizę, należy pamiętać o przygotowaniu skali punktowej prawdopodobieństwa wystąpienia nieprawidłowości. To rozwiązanie pozwoli na oszacowanie realnego wpływu potencjalnej usterki na proces produkcyjny. Jednocześnie przyczyni się do znacznego obniżenia poziomu kosztów, poprawi wydajność. Poza tym wyeliminowanie różnych usterek z produktów z pewnością wpłynie pozytywnie na zadowolenie konsumentów. Analiza powinna być wykonywana regularnie przez wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Renomowana firma Vertin oferuje kompleksowy kurs, który zawiera dokładne informacje na temat metody FMEA. Szkolenie składa się z części teoretycznej oraz praktycznej, podczas której uczestnicy będą samodzielnie rozwiązywać rozmaite problemy. Zajęcia są prowadzone przez fachowców z wieloletnim doświadczeniem, którzy dokładnie wyjaśnią wszystkie zagadnienia i odpowiedzą na pytania.

Wystaw Komentarz

Oceń firmę (0 z 0 głosów)


Brak komentarzy! Bądź pierwszy!

WWW: https://supportqpolska.pl
Dodano: 2023-04-06
Telefon: 32 335 93 08
Miejscowość: Katowice
Adres: Pukowca 15
Kod pocztowy: 40-847

Źródła:
https://vertin.pl/szkolenia-zamkniete/analiza-fmea/Inne Firmy